
Ustaw koła pasowe z narzędziami SKF
5 Oceny :
/Jedną z częstych przyczyn nieplanowanych przestojów maszyn napędzanych paskiem jest niewspółosiowość kół pasowych.
Niewspółosiowość kół pasowych może zwiększyć poziom hałasu i wibracji, a także zużycie kół pasowych i pasów, co natomiast może skutkować nieplanowanymi przestojami maszyn. Tym samym, skutkiem ubocznym zwiększonych wibracji jest przedwczesna awaria łożysk. To również może spowodować nieplanowane przestoje maszyn.
Tradycyjne metody ustawiania pasów:
Metody tradycyjne wyrównywania kół pasowych to zazwyczaj ocena wzrokowa lub ocena wzrokowa połączona z prostym narzędziem, takim jak liniał mierniczy lub zwykła linka lub sznurek . Zaletą tych tradycyjnych metod jest prostota i dostępność rozwiązania, krótki czas potrzebny na regulację. Niestety, ustawienie kół pasowych metodą tradycyjną wiąże się z bardzo małą dokładności. Szczególnie trudna staje się ocena wzrokowa w sytuacjach, kiedy producent zaleca przesunięcie kąta poziomego wynoszące 0,5° lub nawet 0,25°. Wielkości tych nie da się ocenić gołym okiem.
Pomiar przesunięcia równoległego (A) i kątowego (B) za pomocą linijki lub kawałka sznurka (C). Prawidłowe ustawienie oznacza, że rowki kół pasowych są wyrównane (D)
Nowoczesne metody wyrównania kół pasowych:
Alternatywą dla tradycyjnych metod jest laserowe osiowanie pasów. Korzystanie z laserowego narzędzia do wyrównywania pasów jest szybsze i dokładniejsze niż metody tradycyjne.
SKF oferuje gamę trzech narzędzi do wyrównywania pasa, które można sklasyfikować jako narzędzia do wyrównywania w rowku lub do wyrównywania na powierzchni bocznej.
- Wyrównanie w rowku koła pasowego paska klinowego, a nie na jego powierzchni czołowej, umożliwia optymalne ustawienie kół pasowych o różnej szerokości lub o różnych powierzchniach czołowych.
- Wyrównywanie powierzchni koła pasowego jest bardziej wszechstronne. Można je stosować w prawie wszystkich maszynach wykorzystujących paski klinowe, paski wielorowkowe, paski zębate i większość innych pasów, a także koła zębate łańcuchowe.
Najważniejsze zalety korzystania z narzędzi do osiowania kół pasowych to:
- Zwiększenie trwałości łożyska
- Zwiększenie czasu sprawności, wydajność i produktywność maszyn
- Zmniejszenie zużycia kół pasowych i pasów
- Zmniejszenie tarcia, a tym samym zużycia energii
- Zmniejszenie hałasu i wibracji
- Zmniejszenie kosztów wymiany komponentów i przestojów maszyn
Prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie paska:
- A. Niewspółosiowość kąta pionowego
- B. Niewspółosiowość kąta poziomego
- C. Niewspółosiowość równoległa
- D. Prawidłowe ustawienie
Powiązane produkty
TKBA 11 SKF
TKBA 21 SKF
TKBA 31 SKF