Szybki kontakt

Publikacje

Wiedza Publikacja

Mechanizmy śrubowo-toczne - konstrukcja i zastosowanie

Mechanizmy śrubowo-toczne - konstrukcja i zastosowanie

Mechanizmy śrubowo-toczne - konstrukcja i zastosowanie

5 / 5 Oceny : 1

Mechanizmy śrubowo-toczne to elementy maszyn, które przekształcają ruch obrotowy w ruch liniowy - i odwrotnie. Znajdują one szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W tym wpisie blogowym omówimy szczegółowo konstrukcję, działanie, rodzaje, zastosowania i wydajność mechanizmów śrubowo-tocznych.

Czym jest mechanizm śrubowo-toczny?

Odpowiadając na to najbardziej podstawowe pytanie warto przede wszystkim zaznaczyć, że mechanizmy śrubowo-toczne to elementy maszyn, które przekształcają ruch obrotowy w ruch liniowy - i odwrotnie. Ze względu na wysoką precyzję, wydajność oraz niezawodność znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. 

Rodzaje mechanizmów śrubowo-tocznych.

Istnieje dwa główne typy mechanizmów śrubowo-tocznych:

  • Mechanizmy śrubowo-toczne kulowe: Wykorzystują kulki jako elementy toczne zapewniając wysoką precyzję, sprawność i niskie tarcie.
  • Mechanizmy planetarne: Stosowane w aplikacjach o dużych obciążeniach, zamiast kulek zastosowane są wałeczki z gwintem zbliżonym do metrycznego.

Porównanie gwintu kulowego i planetarnego

Rys. 1. Porównanie gwintu kulowego z planetarnym (grafika EWELLIX).

Mechanizmy śrubowo-toczne kulowe można podzielić na 3 główne grupy ze względu na sposób wykonania śruby:

  • Rolowane: wykonane w procesie rolowania na zimno, charakteryzują się wypływką na średnicy zewnętrznej, najbardziej popularny typ z najlepszą dostępnością bez wymogu parowania nakrętki ze śrubą w opcji bez lub z kasowania luzu-promieniowo-osiowego, klasy dokładności T5-T10.
  • Wiórkowane: wykonywane specjalnym narzędziem przeznaczonym do procesu wiórkowania, śruby parowane z nakrętkami, klasy dokładności T5-T7.
  • Szlifowane: najbardziej dokładne napędy, charakteryzują się rowkiem w dnie gwintu (odprowadzenie szlifowanego materiału), przeznaczone do najbardziej precyzyjnych zastosowań, nakrętki zawsze parowane ze śrubami i ze skasowanym luzem promieniowo-osiowym, klasy dokładności T0-T5.

Typy śrub kulowych - rolowane, wiórkowane i szlifowane

Rys. 2. Typy śrub kulowych (grafika HIWIN).

Nakrętki mechanizmów śrubowo-tocznych kulowych można podzielić ze względu na typ nawrotów (wewnętrzne oraz zewnętrzne) oraz kształtu zewnętrznego (pojedyncze, podwójne, z kołnierzem, cylindryczne, z gwintem metrycznym zewnętrznym, z regulowanym napięciem)

Konstrukcja i zasada działania mechanizmu śrubowo-tocznego kulowego.

Konstrukcja i zasada działania mechanizmu śrubowo-tocznego kulowego

Rys. 3. Przykładowa budowa nakrętki z nawrotami zewnętrznymi rurowymi (grafika z katalogu THK).

Podstawowe elementy mechanizmu śrubowo-tocznego kulowego to:

  • Śruba: wał z gwintem kulowym.
  • Korpus nakrętki: element z gwintem kulowym wewnętrznym.
  • Elementy toczne: precyzyjnie wykonane oraz selekcjonowane kulki, które minimalizują tarcie i zapewniają płynną pracę w ramach aplikacji.
  • Nawroty: zapewniają poprawny obieg elementów tocznych (kulek) w pętli bez końca.
  • Uszczelnienia: zapobiegają dostaniu się zanieczyszczeń do wnętrza nakrętki. Są dostępne w wykonaniu z tworzywa sztucznego, brązu oraz w opcji ze szczotkami.

Najbardziej popularne typy nawrotów (grafika NTN-SNR).

Rys. 4. Najbardziej popularne typy nawrotów (grafika NTN-SNR).

Obrót śruby powoduje przemieszczanie się nakrętki wzdłuż jej osi. Zestawy śrubowo-toczne występują z możliwymi wieloma skokami (przemieszczenie liniowe nakrętki na jeden obrót śruby), od 1[mm] do nawet 100[mm] i równie dużym zakresem średnic śrub. Dostępne są także zestawy z nakrętką pozwalające uzyskać ruch liniowy w osi śruby.

Koncepcja zamontowanej nakrętki napędzanej oraz jej budowa

Rys. 5. Koncepcja zamontowanej nakrętki napędzanej oraz jej budowa (grafika Ewellix).

Dostępne są nakrętki ze specjalnym zabezpieczeniem przeciwko niekontrolowanemu upadkowi nakrętki w przypadku zniszczenia kulek.

Zabezpieczenie nakrętki przed spadnięciem w przypadku awarii

Rys. 6. Zabezpieczenie nakrętki przed spadnięciem w przypadku awarii (grafika Bosch Rexroth).

Zastosowania mechanizmów śrubowo-tocznych

Mechanizmy śrubowo-toczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i maszynach, znajdziemy je w takich aplikacjach jak m.in.:

  • Obrabiarki: Frezarki, tokarki, wiertarki i inne maszyny CNC wykorzystują mechanizmy śrubowo-toczne do precyzyjnego pozycjonowania narzędzi i elementów obrabianych.
  • Roboty: Ramiona robotyczne opierają się na mechanizmach śrubowo-tocznych w celu uzyskania płynnych i precyzyjnych ruchów, zastosowanie tutaj znajdują też tzw. ball spline, połączenia śruby kulowej z tuleją toczną przenoszącą moment (pozwala to uzyskać mnogą ilość charakterystyk ruchu).
  • Drukarki 3D: Mechanizmy śrubowo-toczne zapewniają precyzyjne przesuwanie głowicy drukującej w osiach X, Y i Z.
  • Urządzenia medyczne: Stoły operacyjne, aparaty do rezonansu magnetycznego i inne urządzenia medyczne wykorzystują mechanizmy śrubowo-toczne do zapewnienia płynnych i stabilnych ruchów.
  • Maszyny pakujące: Mechanizmy śrubowo-toczne znajdują zastosowanie w transportowaniu i pozycjonowaniu produktów w procesach pakowania.
  • Siłowniki elektryczne: stosowane alternatywnie do siłowników hydraulicznych oraz pneumatycznych, za ruch liniowy tłoka odpowiada mechanizm śrubowo-toczny.

Wydajność zestawów śrubowo-tocznych

Wydajność mechanizmu śrubowo-tocznego jest znacznie wyższa względem tradycyjnych śrub trapezowych, sprawność dochodzi aż do 90%. Wynika to z faktu zastosowania elementów tocznych, które obniżają znacznie współczynnik tarcia. Wszystkie komponenty są hartowane co wydłuża znacznie żywotność.

Rys. 7. Porównanie gwintu kulowego i trapezowego (grafika HIWIN).

Rys. 8. Wykres sprawności napędów śrubowych w zależności od typu i kątu wznios gwintu śrubowo-tocznego (grafika HIWIN).

Kąt wzniosu gwintu wynika wprost ze skoku i średnicy danego zestawu, im większy kąt tym większy skok.

Gdzie kupić mechanizmy śrubowo-toczne?

Szukasz wysokiej jakości mechanizmów śrubowo-tocznych? Sklep Albeco oferuje szeroki wybór mechanizmów renomowanych producentów, takich jak EWELLIX, HIWIN, THK i REXROTH. W ofercie sklepu znajdują się mechanizmy śrubowo-toczne o różnych parametrach technicznych, dostosowane do różnych zastosowań. Dodatkowo, Albeco zapewnia fachowe doradztwo w doborze odpowiedniego mechanizmu oraz oferuje szybką dostawę i konkurencyjne ceny.

Ponadto bardzo często dostarczamy zestawy specjalne z nakrętkami o nietypowych kształtach oraz ze skasowanym luzem promieniowo-osiowym. Jest to szczególnie przydatne w przypadku awarii bardzo starych zestawów śrubowo-tocznych o nietypowych wymiarach – często zestawy te nie są już produkowane, a zmiana sterowania lub przerobienie mocowania w aplikacji jest niemożliwe.

Zależnie od stopnia skomplikowania, zestawy specjalne jesteśmy w stanie przygotować w siedzibie ALBECO nawet w przeciągu 1 dnia roboczego – jest to zasługa bogatego zaplecza technologicznego oraz inżynierskiego.

Zdj. 9. Przykładowa realizacja zestawu specjalnego w wykonaniu ALBECO.

W Albeco zajmujemy się regeneracjami zestawów śrubowo-tocznych. Zakres naszych działań obejmuje diagnozę, wycenę oraz samą regenerację po akceptacji kosztów przez klienta. Dodatkowo na życzenie klienta tworzymy dokumentację techniczną i wycenimy fabrycznie nowy zespół śrubowo-toczny. W zależności od stopnia skomplikowania oraz aktualnych mocy przerobowych jesteśmy w stanie wykonać regenerację nawet w ciągu jednego dnia roboczego.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Albeco i skorzystania z fachowego doradztwa w zakresie wyboru mechanizmów śrubowo-tocznych.

Jeżeli masz pytania dotyczące mechanizmów śrubowo-tocznych – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami:

Michał Dłutkowski
Specjalista ds. Technicznych - Technika Liniowa
Technical Specialist - Linear Motion

[email protected]
tel: +48 61 60 00 160

 

Jakub Kulig
Specjalista ds. Technicznych - Technika Liniowa
Technical Specialist - Linear Motion

[email protected]
tel: +48 61 60 00 162

 

Leszek Wolny
Kierownik Działu Technicznego
Technical Manager

[email protected]
tel: +48 61 60 00 194

Czytaj więcej

Regeneracja mechanizmów śrubowo-tocznych – wysoka jakość – duża oszczędność.
27.06.2024

Regeneracja mechanizmów śrubowo-tocznych – wysoka jakość – duża oszczędność.

Mechanizmy śrubowo-toczne to jedne z najczęściej stosowanych mechanizmów śrubowych w maszynach przemysłowych oraz precyzyjnych obrabiarkach i tak, jak niemal każdy element maszyny, podlegają zużyciu i mają określony okres żywotności, na który składa się wiele czynników związanych z ich użytkowaniem.

Czytaj więcej
  • Kategoria: Doradzamy
  • Grupa produktowa: Technika Liniowa
Regeneracja modułu liniowego - case study
27.06.2024

Regeneracja modułu liniowego - case study

Czytaj więcej
  • Grupa produktowa: Technika Liniowa
Regeneracja mechanizmów śrubowo-tocznych - case study
28.06.2024

Regeneracja mechanizmów śrubowo-tocznych - case study

Czytaj więcej
  • Kategoria: Case study
  • Grupa produktowa: Technika Liniowa
Accuride Logo
Ames Logo
Bosch Rexroth Logo
Continental Logo
Fersa Logo
Fluro Logo
GMN Logo
Hepcomotion Logo
Hiwin Logo
JNS Logo
Kluber Logo
Kukko Logo
Loctite Logo
NTN SNR Logo
PFI Logo
Schaeffler Logo
THK Logo
SKF logo
SIT
Koyo logo
Festo logo
Ezo logo

Wystąpił błąd